Priežastys, kodėl kyla konfliktai, yra mumyse.

Mūsų konfliktai – Interesų kova

Konfliktai  nutinka, ir tai yra gyvenimo dalis. Vieni priimamame tai per daug nesusimąstydami, gal nepastebėdami ar net mėgstame susiremti. Kiti vengiame konfliktų visomis išgalėmis ir stengiamės nesivelti, neužkliūti, neišsišokti. Būna, kad su vienais žmonėmis labiau veliamės į konfliktus, su kitais mažiau. Yra ir tarpinių, mažiau išreikštų formų, tačiau didžioji dauguma, paklausus sutinka, kad norėtųsi sutarti taikiau, mažiau konfliktuoti ir ramiau reaguoti.

 

Konfliktų priežastys

 

Aptarsiu tik esmines, giliąsias  bet kokio konflikto priežastis, kurios kviečia kovoti. Jas suvokus ir sąmoningai pastebint, didžioji dalis konfliktų jūsų gyvenime gali atkristi arba tikrai sušvelnėti.

Konfliktai kyla pirmiausia, kai mums trūksta jėgų ar noro, kai jaučiamės pavargę, išsunkti, kai verčiamės per galvą, stengiamės “viską padaryti”. Pagrindinė priežastis – mums trūksta energijos.

Konfliktai kyla, kai turime savų interesų, poreikių ir jie nesutampa su kitų, dažniausiai artimų žmonių. Taip pat, kai turime lūkesčių iš kitų žmonių, o jie nepasiteisina.

 

Ką daryti

 

Pirmas žingsnis – įsisąmoninti aukščiau paminėtas konfliktų priežastis, atpažinti jas savo gyvenime ir užbėgti įvykiams už akių. Kita vertus, suvokdami konfliktų priežastis geriau suprasite ir kitus žmones, kurie veliasi ar provokuoja konfliktines situacijas ir galėsite jų poreikius patenkinti be konflikto, o tiesiai šviesiai.

Tai yra, jei jaučiate, kad tuoj pratrūksite ir užkursite pirtį visiems aplinkui – tikėtina, jūs esate pavargęs. Todėl eikite pasiilsėti, užsiimkite savo mėgstama veikla, tiesiog, laiku pasakykite sau stop – jūs pavargote, jūs neprivalote verstis per galvą. O aplinkinius paprasčiausiai informuokite, kad dabar jums reikia pertraukos ir einate atsipūsti. Nereikia nieko išradinėti – paprasta tiesa. Jei ir dabar savyje dar randate prieštaravimų, neva, tai neįmanoma, viskas sugrius ir pan. – tai tik patvirtina, kad sau neleidžiate patys. Neleidžiate net minties, kad galite būti pavargę. Taip ir toliau, o išmanusis kūnas greitai jus privers pailsėti.

Kita priežastis – konfliktuojate, nes negaunate, ko norite, ko tikėjotės arba iš jūsų tikėjosi. Pirmiausia įvardykite sau, ko šiuo konfliktu siekiate, ko norite. Paprašykite to, tačiau būkite pasiruošę išgirsti atsakymą NE. O tada jau rinkitės, ką su tuo daryti. Svarbiausia nepamiršti, kad esame atskiri žmonės su savo skirtingais norais ir interesais, ir niekas neprivalo pildyti jūsų norų ar lūkesčių. Puiku, jei mūsų prašymus išpildo – padėkokime ir vertinkime. Bet viskas gerai, jei ir ne. Niekas neprivalo, mes gyvename ne vergų ar tarnų visuomenėje, mes patys renkamės. Tai gi, arba tu nori ir esi pasiruošęs padaryti tai pats, arba nedarai ir kitiems nepriekaištauji.

Kalbame apie grynuosius modelius, tačiau juos naudojant svarbūs visi gyvenimiški niuansai – intonacijos, veido išraiška, gestai, nusiteikimas, emocijos – kaip mes prašome, atsiprašome, išreiškiame supratimą ir dėkingumą. Tai kuria santykius.

 

Konfliktai naudingi

 

Nustebsite, konfliktai mums į naudą – jie mums parodo, ko dar esame neišsprendę, jie iškelia į paviršių pamokas, kurias dar turime išmokti. Konfliktai parodo, kas mums nepatinka, ko negalime pakęsti, o tada imamės spręsti, ką su tuo daryti, tai veda mus į pokyčius, konfliktai mus augina.